Zuid-Holland
27.920 moties in 5 raadsperiodes
Gemeentelijke moties uit 46 gemeenten in Zuid-Holland. Dit overzicht gaat over gemeenteraden, niet over Provinciale Staten.
Themapercentages zijn berekend over de beschikbare, ingedeelde moties. Gemeenten met meer moties wegen zwaarder; de dekking verschilt per gemeente en periode. Landelijke partijen worden opgeteld; lokale partijen blijven per gemeente herkenbaar.
Bekijk de 46 gemeenten in dit overzicht
Alblasserdam 67 moties
Albrandswaard 208 moties
Alphen aan den Rijn 145 moties
Barendrecht 483 moties
Bodegraven-Reeuwijk 439 moties
Capelle aan den IJssel 134 moties
Delft 686 moties
Den Haag 7.085 moties
Dordrecht 278 moties
Goeree-Overflakkee 129 moties
Gorinchem 413 moties
Gouda 209 moties
Hardinxveld-Giessendam 62 moties
Hendrik-Ido-Ambacht 86 moties
Hillegom 102 moties
Hoeksche Waard 276 moties
Kaag en Braassem 104 moties
Katwijk 80 moties
Krimpen aan den IJssel 178 moties
Krimpenerwaard 812 moties
Lansingerland 351 moties
Leiden 590 moties
Leiderdorp 86 moties
Lisse 76 moties
Maassluis 558 moties
Midden-Delfland 138 moties
Molenlanden 171 moties
Nieuwkoop 246 moties
Nissewaard 611 moties
Oegstgeest 539 moties
Papendrecht 49 moties
Pijnacker-Nootdorp 616 moties
Ridderkerk 571 moties
Rijswijk (ZH.) 515 moties
Rotterdam 4.630 moties
Schiedam 442 moties
Teylingen 469 moties
Vlaardingen 708 moties
Voorne aan Zee 171 moties
Voorschoten 343 moties
Waddinxveen 412 moties
Wassenaar 328 moties
Westland 1.306 moties
Zoetermeer 1.938 moties
Zoeterwoude 12 moties
Zwijndrecht 68 moties
Thema's (% van alle moties)
NL gemiddelde
Trend (Top 5 onderwerpen)
Woordenwolk Zuid-Holland
Partijen - Alle Raadsperiodes
| # | Partij ⓘ | Moties | Thema's | Aangenomen |
|---|---|---|---|---|
| 1 | PvdA | 7433 | 61% | |
| 2 | GroenLinks | 6438 | 58% | |
| 3 | CDA | 6433 | 69% | |
| 4 | D66 | 6167 | 73% | |
| 5 | VVD | 5556 | 76% | |
| 6 | SP | 3606 | 47% | |
| 7 | Partij voor de Dieren | 3062 | 44% | |
| 8 | ChristenUnie/SGP | 2870 | 62% | |
| 9 | ChristenUnie | 2508 | 64% | |
| 10 | Groep de Mos/Hart voor Den Haag (Den Haag) | 1938 | 44% | |
| 11 | Haagse Stadspartij (Den Haag) | 1849 | 52% | |
| 12 | DENK | 1453 | 48% | |
| 13 | PVV | 1191 | 29% | |
| 14 | 50PLUS | 1162 | 25% | |
| 15 | Leefbaar Rotterdam (Rotterdam) | 1027 | 47% | |
| 16 | Westland Verstandig (Westland) | 875 | 28% | |
| 17 | SGP | 813 | 77% | |
| 18 | Volt | 784 | 48% | |
| 19 | Islam Democraten (Den Haag) | 618 | 42% | |
| 20 | Zó! Zoetermeer (Zoetermeer) | 547 | 62% | |
| 21 | Groep de Mos/Ouderen Partij Den Haag (Den Haag) | 537 | 31% | |
| 22 | Forum voor Democratie | 474 | 35% | |
| 23 | SGP/ChristenUnie | 456 | 77% | |
| 24 | Nida (Den Haag) | 454 | 41% | |
| 25 | BIJ1 (Rotterdam) | 420 | 29% | |
| 26 | PvdA/GroenLinks | 396 | 64% | |
| 27 | Lijst Hilbrand Nawijn (Zoetermeer) | 390 | 57% | |
| 28 | Gemeente Belang Westland (Westland) | 384 | 46% | |
| 29 | Pro Krimpenerwaard (Krimpenerwaard) | 350 | 18% | |
| 30 | Zoetermeer Vooruit (Zoetermeer) | 349 | 51% | |
| 31 | Nida (Rotterdam) | 340 | 24% | |
| 32 | Groep Okcuoglu (Den Haag) | 260 | 57% | |
| 33 | Hart voor Delft (Delft) | 245 | 27% | |
| 34 | Lokale Politieke Federatie (Westland) | 241 | 55% | |
| 35 | Onafhankelijk Delft (Delft) | 234 | 40% | |
| 36 | Verenigde Senioren Partij (Maassluis) | 233 | 94% | |
| 37 | Partij Democratie voor Zoetermeer (Zoetermeer) | 229 | 55% | |
| 38 | Maassluis Belang (Maassluis) | 228 | 91% | |
| 39 | ONS Vlaardingen (Vlaardingen) | 222 | 55% | |
| 40 | Eerlijk Alternatief (Pijnacker-Nootdorp) | 217 | 50% | |
| 41 | Progressief Oegstgeest (Oegstgeest) | 211 | 69% | |
| 42 | Echt voor Barendrecht (Barendrecht) | 193 | 59% | |
| 43 | Protestantse Combinatie Waddinxveen (Waddinxveen) | 184 | 90% | |
| 44 | Partij van de Eenheid (Den Haag) | 175 | 40% | |
| 45 | Weerbaar Waddinxveen (Waddinxveen) | 175 | 71% | |
| 46 | Studenten Techniek in Politiek (Delft) | 174 | 76% | |
| 47 | Hart voor Oegstgeest (Oegstgeest) | 173 | 46% | |
| 48 | Echt voor Ridderkerk (Ridderkerk) | 169 | 64% | |
| 49 | RijswijksBelang (Rijswijk (ZH.)) | 164 | 23% | |
| 50 | Gemeentebelangen (Pijnacker-Nootdorp) | 163 | 49% | |
| 51 | Burger op 1 (Ridderkerk) | 155 | 60% | |
| 52 | Burgerbelangen Bodegraven-Reeuwijk (Bodegraven-Reeuwijk) | 153 | 60% | |
| 53 | Leefbaar Ridderkerk (Ridderkerk) | 153 | 79% | |
| 54 | Fractie van den Berg (Zoetermeer) | 144 | 52% | |
| 55 | Beter voor Rijswijk (Rijswijk (ZH.)) | 137 | 51% | |
| 56 | Progressief Schiedam (Schiedam) | 135 | 87% | |
| 57 | ONS (Nissewaard) | 134 | 60% | |
| 58 | Algemeen Ouderenverbond (Schiedam) | 129 | 72% | |
| 59 | Lokaal Onafhankelijk Bernisse (Nissewaard) | 127 | 58% | |
| 60 | Progressief Pijnacker-Nootdorp (Pijnacker-Nootdorp) | 123 | 60% | |
| 61 | VV2000/Leefbaar Vlaardingen (Vlaardingen) | 122 | 77% | |
| 62 | Partij 18PLUS (Ridderkerk) | 121 | 81% | |
| 63 | Trots Op Nederland (Pijnacker-Nootdorp) | 121 | 49% | |
| 64 | WIJ Lansingerland (Lansingerland) | 121 | 57% | |
| 65 | Samen Beter Nieuwkoop (Nieuwkoop) | 120 | 87% | |
| 66 | WIJ. (Rijswijk (ZH.)) | 118 | 55% | |
| 67 | Groep Van der Helm (Den Haag) | 117 | 79% | |
| 68 | Gorcum Actief (Gorinchem) | 115 | 63% | |
| 69 | Heel de Stad (Vlaardingen) | 109 | 15% | |
| 70 | DemocratenGorinchem (Gorinchem) | 107 | 72% | |
| 71 | Gemeente Belang Krimpenerwaard (Krimpenerwaard) | 106 | 64% | |
| 72 | ONS Voorschoten (Voorschoten) | 103 | 50% | |
| 73 | Progressief Molenlanden (Molenlanden) | 102 | 61% | |
| 74 | Leefbaar Krimpenerwaard (Krimpenerwaard) | 101 | 41% | |
| 75 | Hart voor Wassenaar (Wassenaar) | 99 | 36% | |
| 76 | Voorschoten Lokaal (Voorschoten) | 99 | 54% | |
| 77 | Natuurlijk Nieuwkoop (Nieuwkoop) | 98 | 86% | |
| 78 | Leefbaar 3B (Lansingerland) | 97 | 87% | |
| 79 | D66/GroenLinks (Ridderkerk) | 95 | 62% | |
| 80 | Leefbaar Krimpen (Krimpen aan den IJssel) | 94 | 95% | |
| 81 | Lokaal Onafhankelijk Schiedam (Schiedam) | 93 | 43% | |
| 82 | BurgerBelangen Hoeksche Waard (Hoeksche Waard) | 89 | 34% | |
| 83 | Lokaal Oegstgeest (Oegstgeest) | 88 | 66% | |
| 84 | OuderenPartij Schiedam (Schiedam) | 87 | 40% | |
| 85 | Trilokaal (Teylingen) | 87 | 82% | |
| 86 | Forum voor Maassluis (Maassluis) | 86 | 60% | |
| 87 | Lokaal Wassenaar! (Wassenaar) | 85 | 74% | |
| 88 | Nissewaard Lokaal (Nissewaard) | 83 | 33% | |
| 89 | Stadsbelang (Gorinchem) | 83 | 87% | |
| 90 | Leefbaar Leiden (Leiden) | 78 | 72% | |
| 91 | Constructief Hoeksche Waard (Hoeksche Waard) | 77 | 30% | |
| 92 | Stem van Krimpen (Krimpen aan den IJssel) | 77 | 97% | |
| 93 | Echt voor Albrandswaard (Albrandswaard) | 76 | 71% | |
| 94 | Nieuw Elan (Alphen aan den Rijn) | 76 | 96% | |
| 95 | Krimpens Belang (Krimpen aan den IJssel) | 72 | 86% | |
| 96 | Vrij Voorne (Voorne aan Zee) | 71 | 45% | |
| 97 | Fractie van Dijk (Schiedam) | 69 | 74% | |
| 98 | Belang van Nederland | 68 | 47% | |
| 99 | Stadsbelangen Vlaardingen (Vlaardingen) | 68 | 68% | |
| 100 | Partij voor Teylingen (Teylingen) | 67 | 42% | |
| 101 | Algemeen Ouderenverbond (Vlaardingen) | 65 | 62% | |
| 102 | Doe Mee! Molenlanden (Molenlanden) | 65 | 82% | |
| 103 | Democratische Liberalen Wassenaar (Wassenaar) | 64 | 70% | |
| 104 | Leefbaar Maessluys (Maassluis) | 64 | 36% | |
| 105 | ONS Brielle (Voorne aan Zee) | 61 | 46% | |
| 106 | RijnGouweLokaal (Alphen aan den Rijn) | 61 | 87% | |
| 107 | Alles voor Schiedam (Schiedam) | 59 | 68% | |
| 108 | Verantwoord Sociaal Positief Maassluis (Maassluis) | 59 | 68% | |
| 109 | GroenLinks/PvdA (Voorne aan Zee) | 58 | 59% | |
| 110 | Lokaal op 1 (Krimpenerwaard) | 57 | 58% | |
| 111 | Open-Groen-Progressief Midden-Delfland (Midden-Delfland) | 57 | 61% | |
| 112 | Partij voor Gelijkheid & Rechtvaardigheid (Rijswijk (ZH.)) | 57 | 70% | |
| 113 | Progressief Westland: PvdA/GrL (Westland) | 57 | 35% | |
| 114 | Lokalen Hoeksche Waard (Hoeksche Waard) | 55 | 75% | |
| 115 | Verenigde Seniorenpartij (Dordrecht) | 55 | 51% | |
| 116 | Beter voor Vlaardingen (Vlaardingen) | 54 | 63% | |
| 117 | Partij Sleutelstad (Leiden) | 54 | 26% | |
| 118 | VOOR Nissewaard (Nissewaard) | 52 | 4% | |
| 119 | Lokale Partij Leiderdorp (Leiderdorp) | 50 | 84% | |
| 120 | Nieuwe Albrandswaardse Partij (Albrandswaard) | 49 | 65% | |
| 121 | Samen voor Kaag & Braassem (Kaag en Braassem) | 49 | 55% | |
| 122 | Leefbaar Pijnacker-Nootdorp (Pijnacker-Nootdorp) | 48 | 38% | |
| 123 | Mijn Partij (Midden-Delfland) | 48 | 46% | |
| 124 | Fractie Boers (Vlaardingen) | 45 | 31% | |
| 125 | Partij Voorne aan Zee (Voorne aan Zee) | 45 | 76% | |
| 126 | Beter voor Dordt (Dordrecht) | 44 | 61% | |
| 127 | Algemeen Belang Zwijndrecht (Zwijndrecht) | 43 | 56% | |
| 128 | VoorWaards Hoeksche Waard (Hoeksche Waard) | 43 | 37% | |
| 129 | Gemeentebelangen Rijswijk (Rijswijk (ZH.)) | 42 | 40% | |
| 130 | Gemeentebelangen Gouda (Gouda) | 41 | 80% | |
| 131 | Sociaal Liberaal Verbond (Schiedam) | 41 | 51% | |
| 132 | Trots op Goeree-Overflakkee (Goeree-Overflakkee) | 41 | 44% | |
| 133 | Vitale Kernen Goeree-Overflakkee (Goeree-Overflakkee) | 41 | 63% | |
| 134 | Bloeiend Hillegom (Hillegom) | 40 | 20% | |
| 135 | Fractie Graafland (Pijnacker-Nootdorp) | 39 | 38% | |
| 136 | Nieuw Lisse (Lisse) | 39 | 74% | |
| 137 | Onafhankelijk Rijswijk (Rijswijk (ZH.)) | 39 | 28% | |
| 138 | Zwijndrechtse Plus Partij (Zwijndrecht) | 39 | 54% | |
| 139 | Progressief Teylingen (Teylingen) | 38 | 82% | |
| 140 | Waardig Ouder Worden HW (Hoeksche Waard) | 38 | 42% | |
| 141 | Leefbaar Capelle (Capelle aan den IJssel) | 37 | 62% | |
| 142 | Lokaal Liberaal Bodegraven-Reeuwijk (Bodegraven-Reeuwijk) | 37 | 49% | |
| 143 | Op Ons Eiland (Dordrecht) | 37 | 41% | |
| 144 | Fractie Post (Schiedam) | 35 | 66% | |
| 145 | Hoeksche Waardse Seniorenpartij (Hoeksche Waard) | 35 | 60% | |
| 146 | Leefbaar Oegstgeest (Oegstgeest) | 35 | 83% | |
| 147 | Stem-Lokaal (Albrandswaard) | 35 | 51% | |
| 148 | Fractie Pahladsingh en Rood (Hoeksche Waard) | 33 | 42% | |
| 149 | Trots op Nederland (Nissewaard) | 33 | 9% | |
| 150 | Echt voor Ambacht (Hendrik-Ido-Ambacht) | 32 | 0% | |
| 151 | Inwonersbelang Voorne (Voorne aan Zee) | 32 | 94% | |
| 152 | LEF! (Voorne aan Zee) | 31 | 32% | |
| 153 | Gemeente Belangen (Hendrik-Ido-Ambacht) | 30 | 3% | |
| 154 | OR Sattaur (Waddinxveen) | 30 | 57% | |
| 155 | Onafhankelijk Papendrecht (Papendrecht) | 30 | 10% | |
| 156 | Stadspartij Leiden Ontzet (Leiden) | 30 | 63% | |
| 157 | Forza! Nissewaard (Nissewaard) | 29 | 48% | |
| 158 | Fractie Kerkhof (Vlaardingen) | 29 | 86% | |
| 159 | Partij Jong Nissewaard (Nissewaard) | 29 | 14% | |
| 160 | Realistisch Ambacht (Hendrik-Ido-Ambacht) | 29 | 3% | |
| 161 | Lijst Verweij (Nissewaard) | 28 | 4% | |
| 162 | Bevolkings Belangen Hillegom (Hillegom) | 27 | 37% | |
| 163 | Fractie Verburgh (Hoeksche Waard) | 27 | 30% | |
| 164 | Groep Brands (Den Haag) | 26 | 54% | |
| 165 | Groep Jan Zwerus (Goeree-Overflakkee) | 26 | 58% | |
| 166 | PRO Kaag en Braassem (Kaag en Braassem) | 26 | 96% | |
| 167 | Trots Pijnacker-Nootdorp (Pijnacker-Nootdorp) | 25 | 44% | |
| 168 | DURF (Katwijk) | 24 | 88% | |
| 169 | Gouda's 50+ Partij (Gouda) | 24 | 88% | |
| 170 | Leefbaar Albrandswaard (Albrandswaard) | 24 | 54% | |
| 171 | Gemeente Belang Schoonhoven (Krimpenerwaard) | 23 | 30% | |
| 172 | Gouda Positief (Gouda) | 23 | 78% | |
| 173 | LPN Lokaal (Pijnacker-Nootdorp) | 23 | 57% | |
| 174 | Fractie Akça (Vlaardingen) | 21 | 81% | |
| 175 | Fractie Piket (Teylingen) | 21 | 48% | |
| 176 | Fractie Tawfik (Katwijk) | 21 | 62% | |
| 177 | Fractie Van Maaren (Gorinchem) | 21 | 48% | |
| 178 | Gemeentebelangen (Katwijk) | 21 | 57% | |
| 179 | Transparante Partij voor Algemeen Belang (Hardinxveld-Giessendam) | 21 | 95% | |
| 180 | Waard18 (Krimpenerwaard) | 21 | 52% | |
| 181 | Ambacht Uw Belang (Hendrik-Ido-Ambacht) | 20 | 5% | |
| 182 | Fractie Spaargaren (Oegstgeest) | 20 | 50% | |
| 183 | Fractie den Brok (Voorne aan Zee) | 20 | 50% | |
| 184 | Gouda Vitaal (Gouda) | 19 | 84% | |
| 185 | KiesKatwijk (Katwijk) | 19 | 37% | |
| 186 | ONS Alphen (Alphen aan den Rijn) | 19 | 42% | |
| 187 | Volkspartij Nissewaard (Nissewaard) | 19 | 42% | |
| 188 | Belang van Nissewaard (Nissewaard) | 18 | 6% | |
| 189 | DWB (Alphen aan den Rijn) | 18 | 100% | |
| 190 | overige fracties (Westland) | 18 | 56% | |
| 191 | Dierbaar Krimpenerwaard (Krimpenerwaard) | 17 | 41% | |
| 192 | FvdB (Zoetermeer) | 17 | 71% | |
| 193 | SDP (Goeree-Overflakkee) | 17 | 24% | |
| 194 | VOOR Lansingerland (Lansingerland) | 17 | 35% | |
| 195 | Groep Hoijnck van Papendrecht (Den Haag) | 16 | 44% | |
| 196 | LPF (Nissewaard) | 16 | 19% | |
| 197 | gK (Ridderkerk) | 16 | 25% | |
| 198 | Co Jansen (Hillegom) | 15 | 20% | |
| 199 | Fractie Janssen (Schiedam) | 15 | 100% | |
| 200 | Fractie Solleveld (Vlaardingen) | 15 | 73% | |
| 201 | Gewoon Dordt (Dordrecht) | 15 | 67% | |
| 202 | Groep De Jong (Rotterdam) | 15 | 27% | |
| 203 | Mooi K&B (Kaag en Braassem) | 15 | 33% | |
| 204 | Beter Alphen (Alphen aan den Rijn) | 14 | 100% | |
| 205 | Leefbaar Gouda (Gouda) | 14 | 93% | |
| 206 | MiddenPartij/Progressief Nieuwkoop (Nieuwkoop) | 14 | 29% | |
| 207 | Papendrechts Algemeen Belang (Papendrecht) | 14 | 36% | |
| 208 | Partij voor de Toekomst (Den Haag) | 14 | 71% | |
| 209 | van Waardhuizen (Dordrecht) | 14 | 36% | |
| 210 | D66, PvdA (Nissewaard) | 13 | 77% | |
| 211 | Fractie Wilton (Schiedam) | 13 | 77% | |
| 212 | Fractie Winnie Hofland (Barendrecht) | 13 | 77% | |
| 213 | Groen en Leefbaar Teylingen (Teylingen) | 13 | 38% | |
| 214 | Fractie Jager (Dordrecht) | 12 | 42% | |
| 215 | Hart voor Hillegom (Hillegom) | 12 | 0% | |
| 216 | Cromstrijen '98 HW (Hoeksche Waard) | 11 | 18% | |
| 217 | Fractie Mulder (Wassenaar) | 11 | 91% | |
| 218 | Stadsbelangen (Delft) | 11 | 64% | |
| 219 | Groep Kok (Leiden) | 10 | 20% | |
| 220 | Ouderen Politiek Actief (Albrandswaard) | 10 | 90% | |
| 221 | Partij Neeleman (Lansingerland) | 10 | 20% | |
| 222 | Wat Wassenaar Wil (Wassenaar) | 10 | 80% | |
| 223 | Barendrechts Belang (Barendrecht) | 9 | 33% | |
| 224 | Fractie Philippo (Hardinxveld-Giessendam) | 9 | 33% | |
| 225 | Gemeentebelangen Schiedam (Schiedam) | 9 | 89% | |
| 226 | Lijst-Malkoí§ (Schiedam) | 9 | 100% | |
| 227 | Progressief Zoeterwoude (Zoeterwoude) | 9 | 56% | |
| 228 | Beter Bodegraven Reeuwijks Belang (Bodegraven-Reeuwijk) | 8 | 0% | |
| 229 | Fractie Van Mourik (Gorinchem) | 8 | 50% | |
| 230 | Lokaal Belang Alphen (Alphen aan den Rijn) | 8 | 100% | |
| 231 | Teylingen Met Elkaar (Teylingen) | 8 | 38% | |
| 232 | Fractie Suijk (Krimpen aan den IJssel) | 7 | 100% | |
| 233 | Fractie van Unen (Vlaardingen) | 7 | 71% | |
| 234 | GRR (Albrandswaard) | 7 | 86% | |
| 235 | Groep Ipskamp (Ridderkerk) | 7 | 86% | |
| 236 | Lijst-Schenk (Teylingen) | 7 | 43% | |
| 237 | NOVA (Albrandswaard) | 7 | 86% | |
| 238 | Onafhankelijk raadslid (Waddinxveen) | 7 | 43% | |
| 239 | van der Mije (Gouda) | 7 | 100% | |
| 240 | AvE (Alphen aan den Rijn) | 6 | 33% | |
| 241 | Capels Bewoners Belang (Capelle aan den IJssel) | 6 | 50% | |
| 242 | Fractie Bal (Pijnacker-Nootdorp) | 6 | 83% | |
| 243 | Fractie Hagen (Wassenaar) | 6 | 0% | |
| 244 | LEF (Nissewaard) | 6 | 17% | |
| 245 | LG (Gouda) | 6 | 67% | |
| 246 | Leefbaar Schiedam (Schiedam) | 6 | 100% | |
| 247 | Onafhankelijk Gouda (Gouda) | 6 | 100% | |
| 248 | Samen voor Krimpen (Krimpen aan den IJssel) | 6 | 83% | |
| 249 | Senioren Belangen Zoeterwoude (Zoeterwoude) | 6 | 67% | |
| 250 | van Leeuwen (Dordrecht) | 6 | 83% | |
| 251 | 50PLUS Zoetermeer (Zoetermeer) | 5 | 60% | |
| 252 | Algemeen Burger Belang (Goeree-Overflakkee) | 5 | 0% | |
| 253 | DITdus! (Wassenaar) | 5 | 0% | |
| 254 | Eiland van Vrijheid (Goeree-Overflakkee) | 5 | 60% | |
| 255 | FRANS (Albrandswaard) | 5 | 20% | |
| 256 | Fractie Erdem (Schiedam) | 5 | 100% | |
| 257 | Fractie van den Hoek (Maassluis) | 5 | 100% | |
| 258 | FvO (Bodegraven-Reeuwijk) | 5 | 80% | |
| 259 | Groep Stoelinga (Delft) | 5 | 20% | |
| 260 | LieverLinks (Nissewaard) | 5 | 40% | |
| 261 | Van Herk (Voorschoten) | 5 | 80% |
Thema's per Partij
Aandachtsniveau (z-score): hoeveel wijkt deze partij af van andere partijen per thema? Positief = meer aandacht, negatief = minder aandacht.
Gem. gemeente
Partijen per Thema
Aandachtsniveau (z-score): hoeveel wijkt een partij af van het gemiddelde van alle partijen in deze gemeente? Positief = meer aandacht, negatief = minder aandacht.